ryba
CykloArt bike klub
CykloArt bike klub Kopřivnice
Drtič
CykloArt bike klub Kopřivnice
MTB Beskydy
Beskydské MTB info
WWW
CykloArt bike klub Kopřivnice
e-shop CykloArt
CykloArt bike klub Kopřivnice

ryba

Kopřivnický DRTIČ

úvod | co je to Drtič? | propozice | místo akce | ubytování | doporučená výbava | kontakt | archív | diskuse k Drtiči


Kopřivnický Drtič 2016 - propozice
 • Datum - sobota 16.7.2016
  Letos došlo ke změně termínu Drtiče. Je to podmínka od CHKO, z důvodu ochrany zvířat v Beskydech, že povolení nám udělí jen když se Drtič pojede nejdříve v polovině července.

 • Místo startu a cíle - letní stadión Emila Zátopka v Kopřivnici
  Od roku 2005 pro Drtiče využíváme zázemí letního stadionu v Kopřivnici (stadion na mapě). Je to pěkné a praktické místo, stovka bajkerů z oválu ploché dráhy pohodlně odstartuje, v případě deště se pod střechu tribuny vleze hodně diváků i účastníků, sprchy a sociálky v tribuně také zvládají bajker po dojezdu a stejně tak bufet v tribuně a stánek venku. Mimo to na travnaté ploše kolem oválu je místo pro stanové městečko účastníků, od pátku do neděle. Po dojezdu je u tribuny také k dispozici vapka (popř. vapky).

 • Typ akce - poloorientační nezávodní hobby maratón
  Drtič není závod, je to vyjížďka s náročností maratonu a s hledáním trasy, horských chat a tajných kontrol podle itineráře a mapy. Účastníci dostanou při prezentaci kvalitních barevnou mapu o velikosti A3 (plus igelitový sáček na ni, aby se nezničila při dešti, nebo potem). Účastníci tak jedou po nejdelší trase, tak dlouho dokud mohou :-) , kdykoliv se ale mohou z trasy odpojit a jet směrem do cíle. V mapě je označeno i několik doporučených zkracovaček do cíle (pohodových a většinou mimo hlavní cesty). Cestou po nejdelší trase účastníci sbírají kontroly, ty jsou dvojího druhu: 1. v horských chatách si sami dávají do mapy razítka (často to spojují s občerstvením) a 2. po trase hledají "tajné kontroly", to jsou žluté cedule s velkým K, u kterých jsou kleštičky se symbolem, ten si procvaknou na mapu a nebo razítko. V cíli se pak každému účasníkovi sečtou kontroly všechny dohromady a zapíšou do dojezdové listiny s časem dojezdu.

  Při Drtiči tak bikeři mnohem více sledují trasu (oproti závodům), vědí po jaké značce jedou a kde v mapě jsou (tedy většina :-) . Protože nejde o čas, tak si účastníci zastavují u horských chat, nebo u hospůdek, dávají si občerstvení, pití a také i jídlo. To vše dohromady vytváří na Drtiči nezávodní a pohodovou atmosféru. Prostě u nás neuvidíte bezhlavě se řítící dav závodníků do cíle, kteří mnohdy ani neví, kudy jedou :-)

 • Trasa - Československý masakr č.4
  parametry trasy: délka 126 km a 3600 nastoupaných metrů

  mapa
  Kliknutím na obrázek se vám objeví mapy s letošní trasou přes celou obrazovku.  Trasa "Československý masakr č.4" je z 95% stejná jako minulý rok,
  rozdíly jsou jen na 3 místech:

  - výjezd na Pustevny, od Maraláku (pivní stánek) po žluté do Raztoky a po Knížecí cestě (asfaltka) na Pustevny

  - sjezd do Velkých Karlovic přes Bikepark Kyčerka, kde si můžete vybrat kteroukoliv trasu dle náročnosti

  - pro sjezd z Vel.Javorníku do Frenštátu jsme dostali povolení pouze po cestě


 • Jak se Drtič jede
  Na Drtiči se jede podle mapy, kterou každý dostane při prezentaci (kvalitní barevná vel. A3). Na mapě je vyznačena nejdelší trasa a také zkracovačky. Většina účastníků jede po nejdelší trase tak dlouho dokud mohou a pokud jim dojdou síly (fyzické nebo někdy i psychické :-), mohou využít některou ze zkracovaček. Tím sice neposbírají všechny kontroly, ale pokud mají minimální počet (obvykle 2ks, přesný počet je vyhlášen před startem), tak mají nárok na pamětní medaili a účast v tombole, pokud dojedou včas. Slabší účastníci už dopředu počítají s kratší trasou a nejslabší si mohou zvolit vlastní trasu, např. první dvě kontroly a nebo někdy první a poslední razáítková kontrola.
  Kontroly jsou na Drtiči dvoje - razítkové a tajné. Razítkové kontroly K1 až např. K7 jsou běžné turistické razítka v horských chcatách, které používají turisté. Rafinovanější jsou kontroly tajné... :-)

 • Tajné kontroly - aneb mějte oči otevřené
  V prvních ročnících Drtiče účastníkům vadilo, že se na Drtiči našli takoví, co jeli Drtiče mezi kontrolami nejjednodušími cestami, obvykle po běžné asfaltové cestě. Proto jsem od roku 2004 začali používat tzv. "tajné kontroly", kterými jsme zpestřili vaše celodenní putovaní beskydskou krajinou. Vtip je v tom, že jejich umístění a ani přesný počet (0 až 4 ks) dopředu nikdo nezná, takže až po dojetí do cíle se účastníci dozví, jestli mají všechny kontroly, nebo jestli některou minuli...
  Tajná kontrola je dobře viditelná cedule s písmenem "K" opatřena na lanku malými umělohmotnými kleštičkami, známými z orientačních běhů a nebo razítko. Snažíme se, aby nikdy nebyla umístěna ve sjezdu, obvykle je ve stoupání, na horizontu, nebo u turistického rozcestníku.

  U cedulí s tajnou kontrolou nebývají pořadatelé. Jsou u ní kleštičky známé z orientačních běhů a nebo razítko. Účastníci si mapu sami procvaknou nebo orazí, jak můžete vidět na fotce vpravo.

  cedule
  takto vypadá cedule tajné kontroly

  tajná kontrola na hraničním sloupu, Trojačka u Bumbálky 2004
  bude umístěna viditelně, třeba na sloupku na horizontu

  13-letý Lukáš z Kopřivnice má radost, protože má za sebou těžké stoupání z Rožnova do poloviny Vel.Javorníku a neminul tajnou kontrolu. Lukáš ujel prakticky celou trasu, 103km.
  nebo na stromě

  každý si sam kleštičkami procvakne mapu
  pod cedulí budou viset na lanku kleštičky

 • Pomocné značení trasy - šipka s písmenem "D"
  Přestože je Drtič "poloorientační maraton" a nemusel by ze své podstaty být vůbec značen, tak i přesto na některých místech Drtiče trošku značíme. A to hlavně tam, kde nevede po turistických značkách a nebo kde je toto značení slabší (např. ve městech).
  Na fotografiích vidíte značení, které na Drtiči používáme.


  šipka na stromě v lese, s písmenem "D"

  šipka na sloupě elektrického vedení

  šipka na mostě, kde se most podjíží, je to trasa kolem řeky z Frenštátu do Ráztoky

  šipka na cestě, odbočit prudce vlevo

  šipka na cestě, směr ke kontrole

  šipka na cestě, odbočit mírně vpravo, pokračuje se po zkracovačce

 • Časové limity - 12 a asi 15 hodin
  První limit 12 hodin je určen pro ty, co chtějí stihnout losování (start je v 7,30 a po 12 hodinách začíná v 19,30 tombola).
  Řada účastníků dojíždí během tomboly (tombola trvá obvykle půl hodiny a i během tomboly jsou do losování přidávána čísla všech, co právě dojedou).
  Druhý limit je půlnoc, ale letos je to komplikovanější, povolení pro průjezd lesem od poslední kontroly (K6 Velký Javorník, do Frenštátu) máme jen do 19 hodin.... takže správně bychom neměli hodně pozdní termín vyhlašovat, ale z trasy se mohou účastníci vracet i z jiných míst bez posldní kontroly, tak zase budeme čekat minimálně do 22 hodin, pravděpodobně i do půlnoci.
  Každopádně kdo tuší, že by mohl dojet za tmy, vezměte si prosím sebou osvětlení!

 • Datumový rozpis, co který den bude

  • leden až květen 2016 .... to jsme žádali a jednali ohledně povolení k trase
  • konec dubna .... hlasování, jakou barvu budou mít trička UAX-Drtič
  • v květnu (mezi 9. až 15.5.) .... zahájeno přihlašování
  • do 27.5. .......................... termín pro levnější startovné, 250,-Kč a současně poslední termín pro objednání a zaplacení triček
  • od 28.5. .......................... od tohoto termínu je vyšší startovné 300,-Kč
  • 15.7. pátek ..................... prezentace od 16 do 21 hod.
  • 16.7. sobota .................... prezentace od 6,00 a v 7,30 hod. hlavní START!

 • Časový rozpis v pátek a v sobotu na Drtiče
  pátek 15.7.2016
  • od 16,00 do 21,00 hod. - prezentace (výdej map s itinerářem a cedulek na řidítka) v tribuně letního stadiónu. Pokud jste z blízka a nebo ubytování, prosím přijďte tento den.

  sobota 16.7.2016
  • od 6,00 do 7,20 - prezentace (výdej map s itinerářem a cedulek na řidítka) v tribuně letního stadiónu
  • po sedmé hodině - uvítání, představení k trati a upozornění na nebezpečné úseky
  • v 7,30 hlavní START
  • od 7,40 do 8,00 - pokračování prezentace pro opozdilce
  • asi v 7,40 druhý START, pro ještě větší pohodáře
  • v 19,30 - 1.časový limit, začátek losování tomboly. Tombola se losuje obvykle déle než půl hodiny
  • po 20.hodině (možná kolem 21.hodiny) se pořadatelé přesunou do dovnitř budovy a dojezdy účastníků zapisují vevnitř. Současně se sbírají rohy z cedulek od účastníků co dojeli po hlavní tombole, o půlnoci se vylosuje jedna menší cena a pošle se výherci poštou.
  • v 24,00 - o půlnoci pořadatelé končí se zapisováním dojíždějících


 • Medaile
  Pamětní kovovou medaili má možnost na Drtiči získat skoro každý.
  Pokud ji chcete, musíte získat minimální počet kontrol - ten může být každý rok jiný.
  Obvykle to ale jsou 2 kontroly. Přesně to potvrdíme - vyhlásíme před startem.
  medaile


 • Ceny v tombole
  Každým rokem jsou na Drtiči v tombole ceny za několik desítek tisíc. Všechny ceny jsou tedy losované. V posledních letech bylo hlavní cenou horské kolo. Dále to je různé cyklozboží, např. batoh s vakem na pití (zn. Camelback apod.), pláště, nářadí, cyklocomputer (tachometr), pulsmetr, apod., ale i různé drobnosti (blikačky, ponožky), atd. Ceny se snažíme vybrat takové, které bychom na kole sami vozili.
  Další tradiční cenou je např. také dort s cyklistickou tématikou :-)
  Účastníky upozorňujeme, že Drtič není závod a proto u nás nejsou stupně vítězů a ti, co přijedou z celé trasy nejdříve, také žádné ceny nedostávají. Drtič je opravdu jenom vyjížďka a všechny ceny se losují. Je to proto, abychom na Drtiči zachovali jeho nezávodní a pohodový charakter. Díky za pochopení.

 • Věk účastníků
  Pokud jste neplnoletí, nebo dříve narození, berte svou účast prosím s rozumem.
  Pokud se Drtiče zúčastní pravidelně trénující 15-ti letý kluk v doprovodu rodiče, tak se může zúčastnit. Pokud pojede několik např. 16-ti letých kluků spolu (a pojedou pořád spolu), kteří jsou zvyklí v Beskydech nebo podobných horách jezdit, nebo spolu trénují a jezdí závodně, tak také mohou jet. Stejně tak z opačného konce, bikeři ve vyšším věku (nad 60 let) se také mohou zúčastnit, ale je lepší jet s někým, ským jste zvyklí po kopcích jezdit, aby vám v případě zdravotních komplikací mohl někdo z blízkých lépe pomoci.
  Nejvíce náročný je Drtič samozřejmě pro lidi, kteří pravidelně netrénují a nejsou zvyklí jezdit v takových kopcích, jako jsou Beskydy.

 • Počet účastníků
  Maximální počet účastníků je každý rok omezen, v posledních letech na 950 účastníků.
  Pořadatelé si vyhrazují právo tento počet kdykoliv a jakkoliv omezit.
  Limitem je samozřejmě propustnost tratě a kapacita letního stadiónu. Dále organizační důvody, prostě počet je určen předem a vše se objednává pro tento počet, mapy, sáčky, cedulky na řidítka, medaile, atd. Tak se prosím nezlobte, že nemůžeme dál a dál navyšovat počet účastníků. Děkujeme za pochopení.

jak se přihlásit a jak zaplatit?

seznam přihlášených - zkontrolujte si u sebe prosím údaje

trička UAX-Drtič 2016 - objednat a zaplatit šly pouze do 27.5.2016


úvod | co je to Drtič? | propozice | místo akce | ubytování | doporučená výbava | kontakt | archív | diskuse k Drtiči

CykloArt bike klub | Kopřivnický DRTIČ | MTB Beskydy | WWW rozcestník

online: | aktualizace: | návštěvnost od 12/1998 | detailní návštěvnost | bannery | webmaster